blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG martinskulec
ČLÁNKY
DISKUSIE
1
SLEDUJETE BLOG
Vitajte na mojom blogu
martinskulecZáhradka v novembri
pridal martinskulec 14.11. 2018 o 16:35

Práce v záhrade počas neskorej jesene/začínajúcej zimy majú "adventný" nádych. Nie že by už začalo liturgické predvianočné obdobie (tomu je vyhradený až december), ale tak ako je Advent očakávaním Vianoc a s ním spojené vianocne dekoracie, tak sú novembrové práce očakávaním niečoho, čo sa ešte len ukáže. Všetky rastliny, ktoré vysádzame, uvidíme v plnej kráse až budúci rok. Rovnako je to aj so všetkými zazimovanými rastlinami - svoju krásu a úrodnosť nám ukážu až počas budúceho roka.
Medzičasom (pokiaľ to počasie dovolí) môžeme stále vykonávať práce, ktoré sme spomenuli v septembrovom a októbrovom zozname prác. Pribúdajú však aj nové práce a na tie sa pozrieme.
Ak chcete na Vianoce ozdobiť a využit dekoračné predmety treba na to myslieť dopredu.
Stromy a kry
Opadavé stromy a kry môžeme ostrihávať. Je však treba dávať pozor na vonkajšiu teplotu. Ak sa totiž teploty pohybujú vysoko ako tento rok, je lepšie počkať na chladné počasie aby nam neopadali ako vianocny stromcek. A byť si istý, že na stromoch a kroch nezačnú rašiť nové výhonky ešte pred zimou.
Naopak, ostrihnuté konáriky môžeme skúsiť zakoreniť vo vnútri.
Ostrihané konáriky, pokryté plodmi môžeme použiť aj na interiérovú či exteriérovú dekoráciu.
Až kým nezamrzne pôda, môžeme pokračovať vo vysádzaní dekoračných stromov a krov.
Vždyzelené rastliny môžete polievať až do mrazov. Dajte si však pozorm aby sme to so zálievkou neprehnali, najmä ak počasie zalieva rastliny za nás.
Zastrihneme ruže, ale nie veľmi, ani príliš zavčasu. Rez stačí vykonať po prvom mraze, keď už nehrozí, že ruže ešte zakvitnú. U kríčkových ruží stačí zostruhnúť hornú kvitnúcu časť, popínavým ružiam ostrihať len odkvitnuté kvety a poriadne ich upevniť o oporu, z nich sa dajú potom vytvoriť prutene vence. Ochránime ich tak pred vetrom. Ruže, určené do vázy zrežeme nižšie ako kríčkové, aby mali na jar dosť priestoru na rast jednotlivých stoniek s dostatočne veľkými pukmi a kvetmi. Ruže si môžme taktiež skrášliť a využiť sochy anjelov.Prístupov 1211
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Záhradka v novembri
[ 14.11.2018] (príspevkov 1)
Eko Vianoce
[ 2.11.2018] (príspevkov 1)
Vianočný stromček
[ 23.10.2018] (príspevkov 1)
Jesenné dekorácie
[ 15.10.2018] (príspevkov 1)
Chatka
[ 10.10.2018] (príspevkov 1)
Altánok v záhrade
[ 13.9.2018] (príspevkov 0)
Zariadenie bytu
[ 29.8.2018] (príspevkov 0)
Jesenné práce v záhrade
[ 22.8.2018] (príspevkov 0)
Blížiaca sa jeseň
[ 16.8.2018] (príspevkov 0)